Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me limat

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me limat

Limes janë një frut agrume që shpesh përdoret për të theksuar aromat në ushqime. Ata janë një përbërës i zakonshëm në kuzhinën meksikane, vietnameze dhe tajlandeze.

Ato rriten gjatë gjithë vitit në klimat tropikale dhe janë zakonisht më të vogla dhe më pak të thartë se limonët.

Lime Tahitian ose Persian është shumëllojshmëria më e përdorur në gatim. Limonet kryesore janë më të vogla, më të rrumbullakëta dhe më acidike se gëlqerët Tahitian, dhe ato njihen për përdorimin e tyre në byrekun kryesor të gëlqeres, një ëmbëlsirë klasike.

Një nga vendet që zakonisht shoqërohet me gëlqere në rritje është Key West, FL. Sidoqoftë, ky është një koncept i gabuar – pothuajse asnjë gëlqere nuk është rritur atje sot. Ato janë rritur kryesisht në klimat subtropikale, të tilla si Meksika, India dhe Egjipti.

Kjo veçori e Qendrës së Njohurive MNT është pjesë e një koleksioni të artikujve mbi përfitimet shëndetësore të ushqimeve të njohura. Ajo siguron një ndarje ushqyese të gëlqeres dhe një vështrim të thelluar në përfitimet e tij të mundshme shëndetësore, si dhe këshilla se si të përfshini më shumë gëlqere në dietën tuaj dhe çdo rreziqe të mundshme shëndetësore të konsumimit të gëlqeres.

Fakte të shpejta në gëlqere

 • Një gëlqere mund të sigurojë 32 përqind të vitaminës C të nevojshme në ditë.
 • Ushqyesit në gëlqere mund të mbështesin zemrën, të zvogëlojnë rrezikun e astmës dhe të promovojnë lëkurën e shëndetshme.
 • Lëngu i limonit dhe zall mund të përdoren gjithashtu për të aromatizuar pije dhe enët.
 • Sigurohuni që të lani lëvozhgën, edhe nëse po planifikoni ta hidhni atë.
 • 11 Kalori
 • 3.7 g karbohidrate
 • 0.74 g sheqer
 • 0,1 g fibra
 • 0.13 g proteina

Limat janë të njohura për përmbajtjen e tyre të vitaminës C. Një gëlqere me një diametër 2-inç siguron 32 përqind të marrjes së rekomanduar ditore të vitaminës C të një individi.

Lëngu nga një gëlqere siguron 22 përqind të shumës ditore.

Përfitimet

Konsumimi i të gjitha llojeve të frutave dhe perimeve shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të shumë kushteve shëndetësore të lidhura me stilin e jetës.

Shumë studime kanë sugjeruar që rritja e konsumit të ushqimeve bimore si gëlqere zvogëlon rrezikun e mbipeshes, diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe vdekshmërisë së përgjithshme ndërsa promovon një çehre të shëndetshme dhe flokë, rritje të energjisë dhe peshë më të ulët të përgjithshme.

Vitamina C është treguar se zvogëlon vdekshmërinë e të gjitha shkaqeve dhe vepron si një antioksidant. Antioksidantët mund të ndihmojnë në kundërveprimin e qelizave radikale të dëmshme, që shkaktojnë sëmundje. Limes janë një burim shumë i përqendruar i vitaminës C.

shëndeti i zemrës

Vitamina C është e lidhur me një rrezik të zvogëluar të vdekjes nga çështjet kardiovaskulare, megjithëse lëndë ushqyese të tjera të zakonshme në fruta dhe perime, të tilla Si përmbajtje e fibrave, gjithashtu mendohet se luajnë një rol.

Në një studim të kafshëve të botuar nga revista Atherosclerosis Arya, lëngu i limonit dhe zhvishem u tregua të ulë shiritat yndyrorë që gjenden në arteriet koronare. Këto shirita janë tregues të krijimit të pllakave dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Një meta-analizë e studimeve të vitit 2013 tregoi se nivelet e ulëta të vitaminës C shoqërohen me një rrezik të rritur të goditjes në tru.

Aktiviteti antimikrobik

Lëngu i limonit ka demonstruar veti antibakteriale dhe antifungale.

Një studim i fundit i botuar në mjekësi plotësuese dhe alternative të bazuar në prova, lidhi efektet e konsumimit të agrumeve me kontrollin e infeksioneve Helicobacter pylori (H. pylori).

Parandalimi i astmës

Rreziqet e zhvillimit të astmës janë më të ulëta tek njerëzit që konsumojnë sasi të larta të ushqyesve të caktuar. Nivele të ulëta të vitaminës C zakonisht gjenden te njerëzit me astmë, duke udhëhequr studiuesit të besojnë se ekziston një marrëdhënie midis konsumit të vitaminës C dhe parandalimit të astmës.

Një studim i kohëve të fundit gjithashtu tregoi se vitamina C mund të ndihmojë në mbrojtjen nga nxitja e simptomave të astmës nga ndotja e ajrit.

Rritja e thithjes së hekurit

Mungesa e hekurit është mungesa më e zakonshme e lëndëve ushqyese në botë.

çiftimi i ushqimeve që janë të pasura me vitaminë C me ushqime që janë të pasura me hekur do të maksimizojnë aftësinë e trupit për të thithur hekur, veçanërisht kur marrin hekur nga burimet e hekurit me bazë bimore.

Rritja e sistemit imunitar

Ushqimet që janë të pasura me vitaminë C dhe antioksidantët e tjerë mund të ndihmojnë mikrobet e betejës së sistemit imunitar që shkaktojnë një të ftohtë ose grip. Vitamina C ndihmon sistemin imunitar të prodhojë më shumë qeliza dhe gjithashtu përmirëson aftësinë e atyre qelizave për të vrarë mikrobet dhe për të mbrojtur trupin nga sëmundja.

Mbajtja e një diete të lartë në fruta dhe perime është veçanërisht e rëndësishme gjatë muajve të dimrit. Gjatë kësaj kohe, nivelet e aktivitetit fizik kanë tendencë të ulen dhe sëmundjet sezonale, siç është gripi, fitojnë vrull.

Lëkura e shëndetshme

Forma natyrale e vitaminës C, kur konsumohet nga prodhimet e freskëta sesa në shtesa, ka një numër përfitimesh kozmetike. Mund të ndihmojë në luftimin e dëmtimit të lëkurës të shkaktuar nga dielli dhe ndotja, të zvogëlojë rrudhat dhe të përmirësojë strukturën e përgjithshme të lëkurës.

Futja adekuate e vitaminës C është gjithashtu e nevojshme për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e kolagjenit që siguron strukturë për lëkurën dhe flokët.

Ulja e rrezikut të goditjes në tru

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, ngrënia e sasive më të larta të frutave agrumesh mund të ulin rrezikun e goditjes ishemike për gratë. Në një studim, pjesëmarrësit që hanin sasitë më të larta të agrumeve kishin një rrezik të goditjes ishemike 19 përqind më të ulët se ata që konsumuan më të ultën.

Gëlqere shpesh përdoret si garniturë, aromatizuese ose në krye. Ka shumë mënyra për t’u siguruar që po konsumoni mjaft gëlqere, duke përfshirë:

 • Top çdo peshk të bardhë me gëlqere të prera hollë.
 • Kombinoni lëngun e limonit me vaj dhe çdo erëza për një salcë të shpejtë.
 • Shtrydhni lëngun e limonit në ujë ose çaj.
 • sipërmarrjet kryesore me zall gëlqere ose përdorni zall në marinada.
 • Edamame, fasule e zezë dhe pyetje misri

rreziqet

Lani lëvozhgat e gëlqeres edhe nëse nuk planifikoni t’i përdorni ato. Bakteret nga lëvozhga mund të transferohen në pjesën e brendshme https://harmoniqhealth.com/ të frutave gjatë procesit të prerjes përmes thikës. Kur bëni një gëlqere, përdorni gëlqere organike nëse është e mundur.

isshtë më mirë të hani një dietë me shumëllojshmëri sesa të përqendroheni në lëndë ushqyese individuale. Modeli i përgjithshëm i ngrënies është çelësi i shëndetit të mirë.

Limes janë një shtesë e zellit, flavorsome dhe ushqyese për një gamë të gjerë të vakteve dhe pjatave.

 • kardiovaskulare/kardiologji
 • Sistemi imunitar/vaksinat
 • Ushqyerja/dieta

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta burimi dhe Vizaton vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.

Tags: No tags

Comments are closed.